W jaki sposób wybrać pralkę?

„Od przybytku głowa nie boli" mówi nasze powiedzenie, a jednak czasem ten przybytek jest źródłem problemów. Ogromny wybór pralek na rynku nie ułatwia wybrania tej jedynej, odpowiedniej. Dlatego przychodzimy z pomocą, omawiając poszczególne rodzaje pralek. Nasz tekst i przemyślenie najważniejszych kwestii dotyczących oczekiwań co do tego urządzenia, w znacznym stopniu powinno ułatwić wybór zakupu właściwej pralki, która będzie służyć długie lata.

Jakie są rodzaje pralek pakowanych z przodu? 

Nowoczesna, najbardziej typowa pralka to ta z drzwiczkami z przodu. Ma ona wiele zalet – dostęp do prania (oraz jego podgląd) jest nadzwyczaj prosty, obsługa także. Pralka tego typu może posiadać dużo funkcji i programów. Plusem dla wielu osób są jej wymiary oraz przestrzeń robocza na górze pralki. Na rynku dostępnych jest sporo typów takich pralek: pod zabudowę lub wolnostojących, o standardowych gabarytach, slim – czyli o zmniejszonej głębokości, kapitalna do mniejszych pomieszczeń oraz big, czyli o dużej pojemności, nawet do parunastu kilogramów wsadu. Dla przypomnienia: pralka o uniwersalnych wymiarach ma około 80 cm wysokości, 60 cm głębokości oraz 60 cm szerokości. Takie pralki mają jednak swoje wymagania – muszą być na stałe podłączone do kanalizacji. Najczęściej są stawiane w pralniach, kuchniach lub łazienkach.

Do mniejszych łazienek – pralka pakowana od góry

Tam, gdzie nie można zamontować standardowej pralki i przykładowo nie ma miejsca na otwieranie drzwiczek od frontu, najlepiej jest wybrać inną opcję, czyli pralkę ładowaną od góry. Posiada ona mniejszą szerokość, jednak dostęp do prania jest trochę trudniejszy aniżeli w standardowych pralkach. Niemniej tego typu pralki mogą mieć takie same lub podobne programy, co ich większe odpowiedniki.

Dlaczego wybrać pralki w zestawie z suszarką?

Pralkosuszarki to nieco inny poziom wygody. W jednym urządzeniu można sprawnie wyprać, a następnie wysuszyć ubrania i inne materiały. Możesz ich używać od razu po wyjęciu z bębna! Do wyboru są różne formy suszenia, w tym poprzez grzanie bądź z pompą ciepła. Wiele opinii wskazuje, że jeśli nie ma możliwości do postawienia wolnostojącej suszarki automatycznej, lepiej sięgnąć po pralkosuszarkę z pompą ciepła.

Pralka turystyczna – niewielka i mobilna 

Niewielka, mobilna i umożliwiająca pranie w niemal każdym miejscu. Prawidłowa nazwa to pralkowirówka, gdyż zawiera w sobie dwie komory: do prania i do wirowania odzieży. Trzeba pamiętać, że różnią się one wielkością wsadu. Takie urządzenie możesz wykorzystać na przykład na urlopie, na działce czy też w domku kempingowym, ale i w mieszkaniach, w których z przeróżnych powodów nie możesz albo nie chcesz zainstalować standardowej pralki.

Czym różnią się pralki wirnikowe i wirówki? 

Nazwa „Frania” już raczej na stałe przylgnęła do pralek wirnikowych, nie nazywa się ich inaczej. Mogłoby się wydawać, że w związku z olbrzymim wyborem pralek automatycznych, pożegnamy się z „Franią”, a jednak nie. Z oczywistych względów zmieniła się technika produkcji pralek wirnikowych, wzbogacając je o dodatkowe funkcje, ale jedno pozostało bez zmian, za jej pracę odpowiada obracający się wirnik. Nie jest to skomplikowany mechanizm, ale zmusza nas do kontrolowania procesu prania, przede wszystkim w celu uzupełnienia wody w komorze piorącej. Pralki wirnikowe nie posiadają z założenia opcji wirowania i płukania. Jeżeli chcesz mieć klasyczną, prostą i kultową pralkę wirnikową, dobrym pomysłem jest dokupienie wirówki, urządzenia, którego przeznaczeniem jest odwirowanie wody z pranych rzeczy. I już, po kłopocie!

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 1

Bardzo przydatny artykuł! Akurat tak się złożyło, że stoję przed wyborem pralki dlatego fajnie.

2022-04-21
0 0

Arykuły w kategorii Technologia i Internet