Jak wybrać dobry tablet?

Tablet to w dzisiejszych czasach wierny towarzysz podróży, wspomagacz nauki i źródło rozrywki. Chętnie korzysta z niego młodzież, ale także dorośli. Boom na tablety trwa nieprzerwanie od kilku lat. Rynek jest już mocno nasycony, także mamy w czym wybierać. Z jednej strony to plus, z drugiej łatwo się pogubić w gąszczu ofert w sklepach. Pomagamy uporządkować wiedzę o tabletach.

Jakim urządzeniem jest tablet?

Tablet jest wszechstronnym gadżetem zespalającym w sobie cechy komputera osobistego i telefonu komórkowego. Z reguły ma rozmiary większe od smartfona, co wpływa na wygodę jego użytkowania. Na sterowanie nim pozwala dotykowy ekran. W odróżnieniu od komputera nie potrzebuje on dodatkowej klawiatury, ani myszki.

Najistotniejsze zalety tabletów to ich wielkość oraz waga. Niewielkie wymiary zapewniają wygodne przenoszenie go w torebce, plecaku, lub dłoni. Przekątna ekranu tabletu to z reguły od 7 do 12 cali. Korzystanie z Internetu odbywa się dzięki połączeniu z siecią Wi-Fi, dodatkowo w wielu przypadkach tablet można zaopatrzyć w kartę SIM oraz stosować go jak smartfona.

Jakie jest przeznaczenie tabletu?

Okazję do korzystania z tabletu znajdą zarówno małe dzieci, nastolatkowie, jak i dorośli. Z uwagi na duży ekran będzie on bardziej komfortowy od smartfona do przeglądania poczty internetowej, lub robienia zakupów w sieci.

Zainstalować na nim można większość aplikacji, a za ich pomocą korzystać z wszelkiego rodzaju portali społecznościowych, grać w gry czy też oglądać filmy. Graficy w wielu przypadkach korzystają z tabletów, stosując je jako narzędzia do rysowania. Są urządzeniami nadzwyczaj wielozadaniowymi. Będąc ich właścicielami, być może sami odnajdziecie dla nich jeszcze więcej zastosowań.

Jak dokonać wyboru tabletu dla siebie? Jakie cechy są ważne?

Zanim dokonamy zakupu, należałoby zdecydować się na fizyczną przymiarkę do urządzenia. Udaj się do sklepu, chwyć tablet w ręce oraz oceń, czy wielkość, waga oraz jakość obrazu Ci się podobają. Skup się na jakości wykonania i zastosowanych materiałach. Solidny sprzęt będzie na pewno służył dłużej.

Już przed zakupem zastanów się, do czego przeważnie będziesz używał sprzętu. Jeśli będzie to urządzenie jedynie do czytania poczty, przekątna ekranu trochę większa niż w smartfonie może Ci wystarczyć. Jeśli planujesz pracę nad arkuszami kalkulacyjnymi, bądź obróbkę obrazów, przekątna większa od 10 cali będzie dobrym wyborem.

Ustal jaka bateria zasila oceniany tablet. Każdy producent podaje pojemność baterii. Te bardziej pojemne w większości wypadków pozwolą na pracę przez dłuższy czas. Rozwiązania budżetowe pozwalają na stosowanie ich w czasie do około 4 godzin. Te kosztujące drożej dają radę obsługiwać aplikacje bezustannie nawet do 10 godzin. Oprócz baterii skup się również na procesorze. Dwurdzeniowy procesor z pamięcią RAM od 2 GB zadowoli potrzeby przeciętnego zjadacza chleba.

Do większości zadań wykonywanych online wykorzystuje się połączenie Wi-Fi. Problem pojawia się wówczas, gdy nie znajdujemy się w zasięgu sieci, a mamy pilną potrzebę skorzystania ze swojego sprzętu. Warto zatem rozejrzeć się za tabletem wyposażonym w moduł 3G lub 4G. W tabletach na średniej i wysokiej półce cenowej jest to już standard. Wybierając tańsze urządzenie wyposażone wyłącznie w moduł Wi-Fi, możemy czasem mieć kłopoty z połączeniem Internetowym.

Aparat fotograficzny wymieniamy na końcu, gdyż nie dla każdego będzie to ważna kwestia. Zdjęcia często robimy przecież telefonem. Warto mimo to wiedzieć, że na rynku są dostępne tablety wyposażone w aparat, a także kamerę.

 

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Technologia i Internet