Co jest istotne przy wyborze czajnika?

Nie ma nic milszego niż rozpocząć dzień od aromatycznej kawy czy herbaty, którą wypijemy z przyjemnością. W jej przygotowaniu niezbędny jest czajnik, który zagotuje wodę. Dlatego ważne jest, żeby działał bez zarzutu, bo te poranne chwile są bardzo cenne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie czajnika.

Na co zwrócić uwagę kupując czajnik dla siebie?

Jeśli rozważasz zakup czajnika, powinieneś zdawać sobie sprawę, że wybór nie będzie prosty. Producenci mają w swojej ofercie szeroki wachlarz urządzeń, które różnią się technologią, wyglądem, rozmiarem oraz ceną.

Czajniki na kuchenkę gazową są produkowane z reguły ze stali i kolorowo ozdobione. Charakterystyczną ich cechą jest znany wszystkim gwizdek, wydający dźwięk, kiedy woda się gotuje. Pasują do każdego rodzaju wnętrz, w tym również do nowoczesnego. Rączkę mają umiejscowioną w górnej części i wykonaną z materiału chroniącego przed oparzeniem. 

Droższe rozwiązania robione na wzór japoński, służące do bardziej ceremonialnego parzenia herbaty, wykonane są z żeliwa. Winduje to ich cenę, ale sprawia, że naczynie jest w stanie utrzymać temperaturę wody przez dłuższy czas.

Czajniki elektryczne, do grzania wody wykorzystują grzałki na prąd elektryczny. Przyspiesza to znacznie proces gotowania oraz nie wymaga użycia płomienia. Tworzywa sztuczne stosowane do produkcji takich czajników, wpływają na ich małą wagę oraz niską cenę. Zbiorniki czajników elektrycznych mają bardzo często miarkę informującą ile wody mieści się w środku.

Producenci zaopatrują je w szereg zabezpieczeń w formie lampek ostrzegawczych, bądź blokad chroniących przed otwarciem. Wśród grupy czajników elektrycznych znaleźć można rozwiązania na kabel, bezprzewodowe, jak również takie z funkcjami pomocniczymi np. podtrzymywaniem wyznaczonej temperatury.

Jakiej pojemności czajnik można kupić?

O tym, jak dużo wody będziemy potrzebować w czajniku, powinniśmy wiedzieć jeszcze przed zakupem. Nie ma sensu kupować zbyt dużego albo z kolei za małego dla naszej rodziny. Producenci zapewniają produkty przeważnie w przedziale od 0,4 l do ponad 3 l.

Jeżeli mieszkasz sam i sporadycznie gotujesz wodę, wybierz jak najmniejszy rozmiar. Rodzina pięcioosobowa potrzebować będzie sprzętu o pojemności trochę mniejszej od 2 litrów. Kupno najmniejszego z możliwych urządzeń wpłynie na oszczędność energii potrzebnej do podgrzania wody.

Materiały, z których są wykonywane czajniki

Surowce, z których produkuje się czajniki, to najczęściej stal nierdzewna, a w przypadku czajników na kuchenkę, żeliwo. Z kolei tworzywa sztuczne są wykorzystywane w produkcji czajników elektrycznych. Czasem spotkać można czajniki szklane albo ceramiczne. Jeżeli chodzi o właściwości użytkowe, wykorzystywane materiały nie wpływają w znacznym stopniu na użytkowanie.

Wyboru odpowiedniego  kształtu i wyglądu czajnika możemy dokonać w oparciu o nasz gust. Dostępność wielorakich kolorów i materiałów bez trudu pozwoli nam dostosować czajnik do wystroju kuchni. Możemy kupić czajnik razem z kubkami czy filiżankami, tworząc spójną całość. Niby taki zwykły podgrzewacz wody, a jak wiele aspektów trzeba brać pod uwagę, żeby wybór był satysfakcjonujący.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 1

Ja zwracam uwagę na to aby szybko grzał wodę oraz aby był łatwy w czyszczeniu.

2022-04-22
1 0

Arykuły w kategorii Technologia i Internet