Własny film dokumentalny - co jest potrzebne do jego realizacji?

Czy wiesz, że film dokumentalny jest podstawą kinematografii? Dobrze zaprezentowana historia zostaje na wieki. Ten gatunek umożliwia opowiedzenie swojej historii. Za jego pomocą można przedstawić sytuacje i zachowania w różny sposób.

Jeśli ciekawi Cię ten temat i chciałbyś opowiedzieć swoją historię za pomocą filmu dokumentalnego, ten wpis jest dla Ciebie.

Jakie elementy muszą znaleźć się w filmie?

Z początku najlepiej wszystko wstępnie rozpisać, ale pamiętaj żeby zostawić także nieco miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, jednakże wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z całą pewnością ułatwi pracę.

Scenariusz w filmie jest decydujący 

Scenariusz jest ważny wówczas, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią podpowiedzią, jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia lub muzykę.

Jeśli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeżeli chcesz zawrzeć w swoim filmie kilka osób, które będą narratorami historii. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Przydatny sprzęt w filmie

Do stworzenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie charakteryzowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia jeżeli chodzi o czas – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w rzeczy samej potrzebujesz tylko tych paru rzeczy przytoczonych poniżej:

  • kamera, która broń boże nie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest nie zbierał przypadkowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do fachowych programów to wspaniale, natomiast jeśli tego dostępu nie masz, to w Internecie wyszukasz dużo darmowych opcji.

Jak istotne są zdjęcia w filmie?

Spora ilość ujęć to główna zaleta filmu dokumentalnego. Jeśli pełnisz rolę reżysera, to masz decydujący wpływ na wygląd oraz charakter zdjęć w filmie. Można do tego wykorzystać opcje, takie jak robienie zdjęć z ręki, ze statywu lub drona - całość możesz zestawić razem! Jak podkreślono wyżej - warto mieć pewien zarys lub pomysł.

Cenne wskazówka na koniec - nagrywaj więcej ujęć niż planowałeś na początku. "Overshooting" to pojęcie, które oznacza "nagrywanie za wiele". W tym gatunku jest to zdecydowanie na plus.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Kultura i sztuka