Która z gitar jest najlepsza dla początkujących - klasyczna, akustyczna czy elektryczna?

Rozpoczęcie nauki gry na instrumencie zawsze jest trudne, lecz o wiele łatwiejsze z odpowiednio dobranym sprzętem. Idealnie dopasowana gitara sprawi, że wszystko będziesz umieć o wiele szybciej. Warto przemyśleć tę decyzję, ponieważ instrumenty nie należą do najtańszych. Co wziąć pod uwagę?

Który typ gitary jest najlepszy na start?

W sieci znajdziemy wiele poradników i artykułów, na jakiej gitarze winniśmy zacząć swoją przygodę z tym typem instrumentu, jednakże według mnie najważniejsze jest jaka gitara nam się podoba oraz na której chcemy grać.

Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy w przyszłości potrafić zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i nabądźmy właśnie elektryka. Ok, zgadzam się, może sporo osób stwierdzi, że to nie najmądrzejszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i trudniej nam będzie grać na innych rodzajach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do późniejszej nauki i przyjemność z gry.

To, że potrafimy grać na tak zwanym klasyku, nie znaczy od razu, że będziemy wybitni w kawałkach SOAD lub AC/DC oraz odwrotnie. Można rzec, że są to trochę inne instrumenty o różniących się od siebie skalach brzmień, więc wprawę i tak musimy zdobywać na każdym oddzielnie.

Gitara klasyczna – co ją cechuje?

Jest to najpopularniejszy rodzaj gitary preferowany przez osoby początkujące. Nie dosyć, że jest stosunkowo tania w porównaniu do innych, to jeszcze dość lekka, co pozwala nam na zabieranie jej na spotkania towarzyskie, jak na przykład ogniska, domówki lub inne imprezy.

Następnym plusem dla wielu osób może być jej ciepłe oraz miękkie brzmienie, doskonale nadające się do muzyki klasycznej lub flamenco. Co więcej, nylonowe struny, które z reguły są w tego typu modelach zmniejszają bolesność opuszków, co jest częstym problemem dla nowych posiadaczy gitar. Atutem może być również szerszy gryf, zmniejszy nam to kłopot z dociskaniem sąsiednich strun ze względu na duże przerwy między nimi.

Dla kogo najlepsza będzie gitara akustyczna?

Fundamentalną różnicą pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną są jej stalowe struny, jakie dają głośniejsze oraz bardziej wyraziste brzmienie, znakomicie nadające się do konkretnego wokalu. Z tego powodu osoby pragnące grać w zespołach, a nie tylko w domowym zaciszu, częściej decydują się na ten model. Rozmiarami są trochę większe oraz cięższe, a gryfy węższe, co sprawia, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Gitara elektryczna – czy to model dobry na start?

Instrument bazowy w znacznej ilości zespołów rockowych. W zestawieniu do wcześniej wyszczególnionych można śmiało rzec, że wygląda bombowo. Wąski, wygięty gryf i do tego ciekawy szpiczasty korpus.

Niestety, wymaga ona użycia wzmacniacza, jaki dodatkowo powinniśmy kupić i co zwiększa nam koszty. Na dodatek lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on decyduje o finalnym brzmieniu naszej gry. Zabawa oraz brzmienie przednie, ale należy pamiętać o właściwym wyposażeniu.

Jaka gitara jest odpowiednia dla dzieci?

Rozwój pasji Twojego dziecka powinien być dla Ciebie jednym z priorytetów. Dlatego jeśli Twoje dziecko pragnie nauczyć się grać na gitarze, powinieneś zakupić jak najlepiej dopasowany instrument. Opcji jest wiele, a najważniejsze w decyzji powinny być opinia dziecka oraz jego komfort. W dopasowaniu rozmiaru zaufaj specjaliście, aby maluch potrafił dobrze utrzymać ten sprzęt. Warto zaopatrzyć się także w nylonowe struny, które nie poranią palców tak jak zrobiłyby to stalowe.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 1

Szkoda, że gra na gitarze nie jest taka prosta jakby się wydawało.

2022-02-08
0 0

Arykuły w kategorii Kultura i sztuka