Dlaczego rozwiązania ekologiczne powinny być wykorzystywane w ogrodzie?

Zakładając ogród mamy wciąż czas na zastanowienie się, jak możemy swoimi działaniami wpłynąć na środowisko oraz poprawę klimatu. Istniejące już ogrody na pewno da się zmodernizować tak, ażeby można było wykorzystać wodę opadową, dbać o glebę oraz powietrze. Nasze decyzje, nawet te najdrobniejsze, oddziałują  na otaczającą nas naturę, mikroklimat i komfort przebywania na świeżym powietrzu. Nasza codzienna aktywność w dużym stopniu ma wpływ na kondycję środowiska. W obliczu coraz częstszych zagrożeń klimatycznych (powracające susze, powodzie itd.) nasze rozwiązania we własnym ogródku, mogą okazać się pomocne również dla innych. Istnieje mnóstwo trików ekologicznych, dzięki którym, chociażby zaoszczędzimy wodę.

Jak krok po kroku oszczędzać wodę? 

Przy projektowaniu dróg, chodników i wszelkich utwardzeń na naszej działce ważne jest, by zadbać o stosowny współczynnik powierzchni biologicznie czynnej, tak aby woda deszczowa mogła swobodnie wsiąkać w podłoże, zasilając zasoby wód gruntowych, jak również bez trudu wyparowywać. Zbyt duża powierzchnia utwardzona surowcami nieprzepuszczającymi sprawi, że stracimy wodę opadową nieodwracalnie. Budujmy powierzchnie żwirowe, z kostki kamiennej, kamienia, drobnego tłucznia. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też betonowa płyta ażurowa. W jej szczeliny dostaje się woda, która wchłania się w głąb podłoża.

Świetnym pomysłem będzie także gromadzenie wody do zbiorników retencyjnych (specjalne do umieszczenia pod ziemią, nie zabierają miejsca w ogrodzie – na ich budowę możemy też otrzymać dotacje), wszelkich beczek oraz pojemników, posłuży nam ona do nawadniania trawnika, roślin ozdobnych i upraw warzywno-owocowych. Ciekawym sposobem na dystrybuowanie wody deszczowej są również studnie chłonne,  rozsączające wodę do warstwy gruntu przepuszczalnego.

Budujmy w naszych ogródkach zbiorniki wodne, oczka, strumienie – zadbamy wówczas o mikroklimat dookoła naszego domu, równocześnie gromadząc wodę deszczową, która dzięki temu powróci z powrotem do atmosfery. Jednocześnie utworzymy dogodne środowisko dla ptaków. Stosując linie kroplujące do nawadniania roślin, zaoszczędzimy wodę, bowiem są one tak wykonane, że doprowadzają do systemu korzeniowego roślin tylko taką ilość wody, jakiej  potrzebują.

Jak krok po kroku rozpocząć stosowanie nawozów organicznych? 

Niestety większość gotowych nawozów oraz ogólnie środków ochrony roślin wywołuje w przyszłości nieodwracalne szkody w naszym ogródku – ziemia po jakimś czasie jest wyjałowiona, a groźne trucizny z nawozów spłyną do wód gruntowych i rzek. Ażeby stosunkowo ograniczyć wchłanianie chemii, możemy stosować naturalne, ekologiczne nawozy. W tym celu warto wybudować na działce własny kompostownik, gdzie bez większego zaangażowania stworzymy w pełni wartościowe pożywienie dla naszych upraw. Jeżeli jesteśmy w stanie wygospodarować niewielką powierzchnię na uprawy warzyw lub owoców – hodujmy własne zbiory. Podlewajmy je biologicznym nawozem. Zawsze to swoje naturalne warzywa i owoce, bez wszechobecnej chemii oraz ulepszaczy.

Jak krok po kroku wybrać rośliny do posadzenia w ogrodzie?  

Na pewno znajdzie się możliwość wygospodarowania miejsca dla kilku roślin miododajnych i nektarodajnych – lawendy, wrzosu, maliny, kocimiętki, śnieguliczki białej, winobluszczu albo irgi błyszczącej. Zwabione do nich pszczoły i trzmiele wyprodukują duże ilości miodu. Jeżeli umożliwiają nam to warunki, zdecydujmy się na łąkę kwietną, która będzie siedliskiem gatunków pyłko -, nektaro - i miododajnych.

Jak krok po kroku poprawić jakość powietrza w ogrodzie?

Mając na uwadze czystość powietrza rozważmy, czy rzeczywiście potrzebujemy w stałym użytku kosiarek, w szczególności tych spalinowych, produkujących potężne ilości zanieczyszczeń do powietrza. Jeżeli naprawdę nie wystarczą nam urządzenia ręczne, wybierajmy odpowiedzialnie – może da się zakupić kosiarkę spalinową, która będzie emitowała ich mniej? Na rynku mamy  także inne rodzaje kosiarek: akumulatorowe bądź napędzane  energią słoneczną. Nie palmy śmieci! W ten sposób zatruwamy powietrze, którym oddychamy. Bądźmy odpowiedzialni, szanujmy siebie nawzajem i nasze środowisko. 

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Dom i ogród