Co zrobić, żeby wybrać idealny dywan do mieszkania?

Jedni lubią grube i miękkie, inni z krótkim włosem, które łatwo się czyści. Dywany od lat ozdabiają nasze domy. Pomimo tego, że moda jest zmienna, nadal chętnie je kupujemy i umieszczamy w naszych wnętrzach. Lubimy je, bo jednym szczegółem możemy wyróżnić pomieszczenie. Jak nie zgubić się w ogromnej ilości dywanów dostępnych na rynku? Na co zwrócić uwagę?

Z jakiego materiału dywan będzie odpowiedni do Twojego pomieszczenia?

To, z którego materiału winien być kupowany przez nas dywan, zależne jest od jego przeznaczenia. Do pokoju mającego charakter reprezentacyjny czy też sypialni najbardziej pasować będzie dywan jedwabny bądź jedwabno-wełniany. Jedwab ma właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Z tego powodu doskonale sprawdzi się u alergików. Prócz tego wspaniale błyszczy, łatwo go oczyszczać oraz ogrzewa podłogę nie gorzej aniżeli dywany wykonane z wełny.

Wełna jako materiał wykorzystywany w produkcji dywanów sprawdzi się doskonale w pomieszczeniach, po których często się chodzi. Jego zalety uwydatnią się w przedpokoju i pomieszczeniach, gdzie znajduje się ciężkie umeblowanie. Wełna jest sprężystym materiałem i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Niezwykle skutecznie izoluje i wpływa na regulację wilgotności. Właściwym miejscem na dywan z wełny będzie również pobliże łazienki bądź drzwi tarasowych.

Nie zaleca się wykorzystywania dywanów z materiałów syntetycznych w często uczęszczanych pomieszczeniach. Mogą one uczulać domowników i wydzielać niebezpieczne dla ludzi substancje.

Odpowiedni rozmiar dywanu do pokoju

Rozmiar dywanu zlokalizowanego w pomieszczeniu ma wpływ na wizualny odbiór powierzchni. Ogólna zasada mówi, aby utrzymać minimum 20 cm odstępu pomiędzy dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy wizualnie pomniejszał pokoju. Dywan może znajdować się pod meblami. Jest on w tej sytuacji ochroną przed porysowaniem podłóg. Wskazane jest przemyśleć zakup paru mniejszych dywanów i umieścić je w różnych miejscach pomieszczenia. Na przykład pod większymi meblami.

Kształt i kolor dywanu - jak wybrać najlepszy?

Rozkład oraz forma dywanu nie powinny być przypadkowe. Najlepiej gdy ma on kształt zbliżony do kształtu pokoju. Ułożony względem ścian powinien być tak, żeby nie rozdzielał pokoju na dwie części. W pokoju na planie kwadratu najlepiej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można również pobawić się ustawianiem mebli i tym sposobem pozornie zmienić kształt. Wtedy wybrać można dywan o zbliżonym obrysie.

Wybierając dywan, należy pomyśleć nie tylko o jego kolorze i kształcie, ale również o tym, w jakim pomieszczeniu będzie się on znajdował oraz jak ono wygląda. Dobrze wziąć pod uwagę, jakie kolory ścian lub mebli już się w nim znajdują. Jeżeli nie będą one zmieniane, trzeba dopasować wygląd dywanu także do nich. Dodatkowo warto zastanowić się, czy w domu mieszkają zwierzęta. Jeżeli mamy psa o ciemnym umaszczeniu, możemy kupić dywan o kolorze podobnym do jego sierści, która wtedy nie będzie na nim tak bardzo widoczna. Jasne dywany idealnie wyglądają w nasłonecznionych wnętrzach, ponieważ odbijają światło, a co za tym idzie, wpływają na odbiór pomieszczenia jako jaśniejsze i bardziej przytulne.

 

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 1

Ja nie posiadam dywanu, bo gromadzi za dużo bakterii.

2022-04-22
0 0

Arykuły w kategorii Dom i ogród